top of page
Obrázek autoraNikola Suchardova

POZITIVNÍ ZMĚNA a jejích 6 stádií, které je potřeba projít

V našich postech se ve všech možných souvislostech často skloňuje slovo ZMĚNA. Ať už ve smyslu změna života, změna návyků, změna životního stylu, ... mění se vše. A právě pozitivní změna má 6 stádií. Slyšeli jste o tom někdy?


Tento model pochází z pozdních '70(sedmdesátek) a stojí za ním pánové Prochaska a DiClemente. Popisuje nám 6 stádií, které nastávají při každé pozitivní změně v životě člověka. V závislosti na závažnosti a velikosti této změny se také mění i doba, jakou jednotlivé stádium trvá.

Projít postupně všechna tato stádia je dle výzkumů důležité a přeskočení nebo vynechání některého z nich je nejčastější důvod k relapsu a následnému velkému zklamání. Často jsou lidé překvapeni a nemohou najít důvod proč se nepodařilo změnu uskutečnit a často je odpověď právě přeskočením jedné z těchto fází.

Tento model není aplikovatelný pouze na úzkosti. Aplikuje se i pro kuřáky, alkoholiky nebo narkomany. V psychoterapiích se používá poměrně často a pracuje s ním velká spousta terapeutů.

Na koučink se nám hodí úžasně a na oblast úzkostí/hypochondrie speciálně, jelikož tyto dvě oblasti jsou v podstatě hlavně o změně. Pozitivní změně. Změně návyků.


1. STÁDIUM PŘED IDENTIFIKACÍ PROBLÉMU

Prvotní fáze, kterou projde úplně každý. Fáze ve které velká spousta lidí nevidí problém jako PROBLÉM. Nedokáží ho pojmenovat, detekovat, nejsou si ho vědomi. Logicky zde tedy není žádná myšlenka na změnu.


2. UVĚDOMĚNÍ SI PROBLÉMU / JEHO IDENTIFIKACE

Moment, kdy si člověk začíná být vědom problému. Ví, že problém existuje a umí ho pojmenovat. V této fázi často daný člověk podléhá myšlence, že problém odejde sám, že ho bude ignorovat nebo mu uteče. V této spojitosti si já vždy vybavím film Táta v sukni, který jste určitě všichni viděli. Na jeho začátku je scéna, kdy nezapomenutelný Robin Williams říká tu větu: 'Odjedeme někam daleko a ty problémy nás nenajdou...'. Bohužel v tomto přesvědčení často lidé žijí dlouhé roky.

Objevují se u nich nepatrné signály možnosti změny v dlouhodobém časovém horizontu díky uvědomění si problému.

V tomto stádiu bohužel přetrvává nedůvěra v to, že by se věci mohly reálně změnit.


3. PŘÍPRAVA NA ZMĚNU

Děje se něco, co nás posouvá do bodu, kdy jsme připraveni na změnu. Motivace je v tuto chvíli na svém maximu.

Toto stádium bývá chvíle, kdy klient vyhledá pomoc kouče/terapeuta. Je rozhodnutý danou věc změnit a stává se připraveným. Je přesvědčený, že změna je pro jeho dobro a prospěje mu. Zároveň VĚŘÍ, že změna pro něj možná je. Je to jedna z nejvíce energických stádií celé změny.


4. AKCE

Daný člověk se aktivně podílí, spolupracuje a pracuje na pozitivní změně. Je ochoten zkoušet různé metody, tipy a způsoby. Bývá to nejkratší stádium celé změny.

Co se týče jakýchkoliv aplikovaných změn je vždy lepší volit menší změny. Neměnit moc věcí najednou a snažit se vypracovat plán, kdy se změny budou dít postupně, budou na sebe navazovat než aplikovat všechny najednou.


5. UDRŽENÍ POZITIVNÍ ZMĚNY

Stále nám probíhá proces změny. Snažíme se nové návyky a změny udržet, přepsat myšlenky, nahradit návyky toxické těmi zdravými. Nové návyky se snažíme udržet funkčními jelikož se snažíme ze všech sil vyhnout relapsu.

Daný člověk zná možné metody, zná jejich funkčnost, obměňuje je pokud se situace různě mění. Zařazuje zpátky takové, které používal na začátku je-li potřeba apod.

TIP k tomuto bodu: V tuto fázi přichází často propady. Propady, které člověka děsí. Propady, které jsou ale naprosto normální a přirozenou součástí každé cesty, takže ve svých dnech propadů se s nimi nesnažte bojovat a nesnažte se z toho dne udělat nejproduktivnější den ve svém životě. Jediný cíl, který v tento den máte: UDRŽET ZAJETÉ NOVÉ NÁVYKY FUNČNÍMI. Nic navíc.


6. RELAPS

Člověk padá zpátky do starých toxických návyků, úzkost(v našem případě) se vrací.


...celé kolečko se opakuje. Tento model je kruhový model, kdy na sebe jednotlivá stádia navazují od jedničky až do 6 a poté od začátku znovu.


Leckdo by si řekl, že to vlastně končí negativně. Tento model pozitivní změny má na svém konci relaps. Nicméně právě relaps je také naprosto přirozenou součást cesty. Jsou lidé, kteří si toto kolečko museli projít ne jednou, ale třeba 4x aby získali stabilitu. Já jsem jedna z nich. Vždy jsem došla až k pátému bodu, ale protože jsem nebyla připravená nové návyky udržet funkčními, padala jsem zpátky. Přicházely právě relapsy.

Nicméně bych chtěla říct závěrem několik důležitých věcí - RELAPS NEZNAMENÁ NÁVRAT NA ZAČÁTEK. Člověk nezačíná od nuly, ba naopak. Získal zkušenosti a ví za kterým rohem na něj čeká zákeřná překážka. Je schopný se na tyto výzvy více připravit a ze svých zkušeností těží. Další kolečko bývá daleko rychlejší a snazší po překonání prvotní demotivace z relapsu.


Zjednodušeně řečeno, každá změna něco stojí a pro každou pozitivní změnu musí člověk něco obětovat či prokázat, že o cíl skutečně stojí a na změnu připravený je. Tyto stádia nás v tomto testují každý jeden moment.

40 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page