top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraNikola Suchardova

7 návyků, které vedou k úspěšnému překonání úzkosti

Úzkost je stav silné nervozity, strachu a stresu v kombinaci s různými fyzickými projevy. Nepřichází do života člověka náhodou, ale často k ní vedou toxické návyky, které v jeho životě zaujímají místo po dlouhou dobu. Mnoho lidí s úzkostí bojuje pomocí léků a mnoho lidí se o to snaží přírodní cestou, tedy bez léků. Takoví lidé se často dělí na ty, kteří úzkosti překonali a ti, kteří se zasekli v bodu překonávání.

My se dnes společně podíváme na 7 návyků, které vedou k úspěšnému překonání úzkosti.MÍT JASNO V TOM, CO SKUTEČNĚ CHCI A JAKÁ JE MÁ CÍLOVÁ DESTINACE

Udělat si jasno v tom, co skutečně chci a umět své cíle jasně a konkrétně pojmenovat není nic lehkého. Zvlášť pro člověka, který trpí úzkostí a jeho hlavní emocí je strach. Pokud se takového člověka zeptáte na jeho cíle - často vám odpoví velmi obecně, nekonkrétně a nejasně. V tu chvíli nastává první potíž. Každý má v sobě tzv. vnitřní GPS, která potřebuje konkrétní a jasnou destinaci. Destinace typu: 'Chci být zase beze strachu. Chci být zase bez úzkosti. Už nechci mít úzkost.' v sobě nenese konkrétního nic. Je to natolik obecný cíl, že nás do něj ani dovézt nemůže.


Cíle je potřeba si stanovit skutečně co nejkonkrétnější, co nejjasnější, např.:

Příští měsíc chci chodit každý den na hodinu na procházku.

V létě chci letět konečně na víkend do Říma.

V březnu se chci zapsat do kurzu angličtiny.


Tyto konkrétní cíle nám umožňují vytyčení si dalších malých, konkrétních mezikroků, které nás kousek po kousku povedou až k dosažení tohoto cíle. Je to něco velmi konkrétního, snáze uchopitelného.VIDĚT SVOU CESTU JAKO ŽIVOTNÍ STYL, NIKOLIV JEN JAKO NÁSTROJ K ODSTRANĚNÍ ÚZKOSTI

Určitě se vám již někdy stalo, že jste se pokusili zavést metody či různé aktivity o kterých jste slyšeli, že dobře fungují ve spojitosti s odstraňováním úzkosti. Po nějaké době vám ale přišlo, že je to nad vaše síly a že vlastně ani nyní NEŽIJETE, ale jen PŘEŽÍVÁTE. Proto při volbě a zařazování různých aktivit a rutin je dobré se sám sebe ptát, zda bych toto dělal i v případě, že už bych úzkostí netrpěl. Je to dlouhodobě udržitelné? Je to něco, co mi dává smysl? Je to s souladu s mým přesvědčením? Pokud totiž něco dělám s nechutí a s odporem, jen za účelem odstranění úzkosti, velice pravděpodobně to fungovat nebude. K dispozici máme spoustu metod a způsobů, které je možné zařadit, ale je potřeba vybrat tu správnou, která bude v souladu s mým přesvědčením.NEUKVAPOVAT SE A PŘÍLIŠ RYCHLE NESOUDIT

Někdo, kdo se potýká s úzkostí dlouhou dobu má tendenci chtít výsledky HNED. Často od takového člověka slyšíme věty: 'Já už to déle nevydržím. Už nemůžu.'. V tomto případě neexistuje kouzelný proutek ani kouzelná pilulka a změna se neděje ze dne na den. Cesta z úzkostí přirozenou formou je dlouhodobá záležitost a nemá podobu SPRINTU, nicméně spíše MARATONU. Některé metody nefungují během několika dnů, ale týdnů. A výsledky se nedostavují přes noc, ale i to si svůj čas vezme. Vždy je dobré se podívat na to, jak dlouho jsme svou úzkost nechávali růst - také to nebylo ze dne na den. Stejně tak pozvolna a postupně se teď budeme učit ji odstraňovat a dosahovat úspěchů.ROZUMĚT TOMU, ŽE KDO SE ROZHODL BOJOVAT PROTI ÚZKOSTI, BUDE BOJOVAT DLOUHO

Každý, kdo úspěšně prošel tu cestu uzdravení se z úzkosti ví, že boj či útěk jsou tou nejhorší formou reakce. Když přijde panická ataka, nejlepším řešením je VZDÁT SE. Ano, čtete správně. VZDÁT SE znamená v tomto případě nedělat nic. Hlavou nám běží katastrofické scénáře daného momentu a my nebudeme dělat nic a poskytneme jim prostor k jejich realizaci. ABYCHOM POZDĚJI ZJISTILI, ŽE SE NEZREALIZOVALI a že nás jen strašili. Budeme je jen pozorovat. Neutíkat a nebojovat.

S každým takovým to zážitkem slábne pocit, že je to REÁLNÉ a sílí pocit naši SEBEDŮVĚRY, která je základem.ROZPOZNAT A VZDÁT SE NÁVYKŮ, KTERÉ ÚZKOST PODPORUJÍ

Věděli jste, že to, co přestane dělat je úplně stejně důležité jako to, co začnete dělat? Tedy není podstatné si pouze přidávat do svého dne rituály, metody a další návyky. Je také dobré se zaměřit na ty, co v něm již jsou a naši úzkost podporují.

Tedy, když přijde panická ataka - co udělám? Provedu metodu či rituál na zklidnění a nebo sednu k počítači a uteču do svého online světa pro 'ujištění'. Když vím, že má úzkost přichází ráno - čím jiným bych mohl začít svůj den? Moje úzkost se zvyšuje po vykouření cigarety - proč i přesto kouřím?

Toto je zcela zásadní krok na cestě za uzdravením se - identifikovat a rozřadit návyky, které mi pomáhají a které mi naopak škodí.ŽÍT ŽIVOT VĚDOMĚ, BÝT VŠÍMAVÝ

Zcela upřímně...jak dalece vnímáš svět kolem tebe? Víš kolem jakých stromů chodíš, když jdeš do práce? Víš jakou barvu mají domy, které na své cestě míjíš? Jaká zvířata se nacházejí ve volné přírodě ve tvém okolí? A začnou ve tvém okolí již brzy kvést nějaké jarní květiny? Toto všechno jsou věci, které úzkostný člověk často ani nevnímá, protože je většinu času uzavřený do svého vnitřního světa. Snaž se proto o přesný opak. Vnímej svoje okolí co nejvíce. Je to nejlepší způsob jak se vytrhnout ze svého vnitřního světa a vnímat ten vnější přirozeným způsobem.POCHVÁLIT SE I ZA TY NEJMENŠÍ ÚSPĚCHY.

Pokud úzkostný člověk zažije týden, kdy 5 dní proběhne panická ataka a 2 dny ne, bude to hodnotit jako strašný týden. Je to proto, že je zaměřený na negativno.

A víš co je veřejně známé o zaměření pozornosti: Kam ji zaměřuji, to roste.

Proto slav a chval se i za ty nejmenší úspěchy. Nemyslím to tak, že si s každým úspěchem otevřeš láhev vína - PŘIPOMÍNEJ SI TEN ÚSPĚCH, POŘÁD SE K NĚMU VE SVÉ HLAVĚ VRACEJ A SNAŽ SE HO VYBAVIT!


Tak co myslíš? Zbavení se úzkosti není náhoda a není o tom, že ten, který to dokázal MĚL PROSTĚ ŠTĚSTÍ. Ten, který to dokázal BYL OCHOTNÝ DĚLAT VĚCI, KTERÉ TI, KTEŘÍ PŘEŽÍVAJÍ ÚZKOST DNES A DENNĚ, OCHOTNI DĚLAT NEJSOU. Pusť se do toho, ty to zvládneš!

143 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


Příspěvek: Blog2_Post
bottom of page