Tento bod je poměrně důležitá metoda hlavně v začátku a může v začátku neuvěřitelně pomoct. Spousta lidí nejsou příznivci této metody, ale ve chvíli, kdy člověk přesně neví na co se zaměřit a nemá se čeho chytit mu tahle metoda může hodně pomoct a vnést do života určitou pravidelnost, řád a tím pádem i větší šanci eliminovat rizikové situace.
ZŮSTAŇ ORGANIZOVANÝ / RANNÍ A VEČERNÍ RUTINA
Protože pro velkou spoustu lidí je rizikový čas týkající se strachu a paniky právě ráno nebo večer, často je dobré se nejvíce zaměřit na tyto dvě denní doby.
Co ráno první vidíte, když otevřete oči? Vidíte uklizený, klidný pokoj? Nebo naopak chaos? Člověka tahle věc dokáže hodně ovlivnit a proto se v tomto směru mluví o organizaci. Jak organizaci času, tak i věcí kolem nás. Ráno se spousta lidí dostává do paniky vlivem spěchu a stresu, který je na spěch navázaný. Obecně se doporučuje v téhle věci si vše předpřipravit večer, nachystat si co budu potřebovat ráno a udělat si nějaký TO DO list na ráno. Každý si ho opět musí přizpůsobit sám sobě, jelikož jsou lidé, kteří snídají, nesnídají, mají pejska, kterého musí vyvenčit nebo naopak nemají. Nicméně vytvořením ranní rutiny je tu velká pravděpodobnost se vyhnout spěchu a stresu a zároveň se vyhnout chvílím, kdy stojíme na místě a naše myšlenky bloudí.
Co se týče večerní rutiny, tak ta je pro spoustu lidí zásadní z důvodu, že nemohou usnout. Sami si teď řekněte, jak trávíte hodinu před spaním? Věnujete se počítači a nebo telefonu, kde na vás svítí modré světlo? Posloucháte depresivní hudbu? Tohle všechno jsou faktory, které mohou ovlivnit zda člověk může usnout či ne. Každý si v tomhle opět musí najít svůj vlastní způsob a sestavit svůj vlastní TO DO list. Co se týče mě samotné, tak pro mě byla večerní rutina zásadní a změnila moc. Přišla jsem na to, že mi neuvěřitelně vyhovuje místo koukání do telefonu číst knížku, že mě to strašně baví a každý den už se na to hrozně těším. Cítila jsem se daleko lépe. A to je ten účel.
Co se týče organizace celého dne, tak ze zkušeností víme, že v začátku je skvělý pokud si člověk naplánuje následující den. A když už ne celý den, jelikož v některých případech to možné není, tak si alespoň určit základní limitující body, kolem kterých se pak točí celý den. Jsou to pak vaše kotvy. U někoho je to práce, u někoho je to odvoz a vyzvedávání dětí ze školky/školy. Každý je má jiné, nicméně alespoň nějaké je dobré mít. Častokrát se pak vyhneme situaci, kdy chodíme od ničeho k ničemu. Postupem času, jak si na to člověk zvyká, tak už si často nemusí tyhle TO DO listy ani psát, protože si to pamatuje. Další benefit toho je ten, že se pomalu vytrácí to 'nevím co mám teď dělat, nudím se a moje myšlenky zase nekontrolovatelně bloudí', protože při sestavování těchto TO DO listů se vymyslí velká spousta aktivit, které člověka za normálních okolností často ani nenapadnou.
Tento bod i úzce souvisí s procesem odstraněním panických atak, kterými spousta z nás trpí. Je do něj totiž zahrnuta i metoda 'zapisování' a tzv. brány smrti, kterou používáme velice často a je jedna z nejúčinnějších.
Závěrem bych jen chtěla říct, že stav, kdy si děláme plány, píšeme si TO DO listy samozřejmě nebývá dlouhodobá záležitost ač někteří z nás se k tomu často vrací nebo to využívají i k řešení jiných situací. Tento bod je aplikovatelný na obrovské množství situací a spousta z nás vlastně v běhu zjistí, že mu to hrozně vyhovuje a ulehčuje mu to jeho každodenní život.
Comments