top of page
Obrázek autoraNikola Suchardova

7 bodů klíčových pro uzdravení se z úzkostí | 3. JEZ ZDRAVĚ, ALE NE MOC ZDRAVĚ

Máme tu třetí den a tak třetí bod v našem sedmidenním cyklu. Spousta lidí tomuto bodu přikládá velkou důležitost a považuje ho za hlavní problém v jejich životě, který by mohl být zodpovědný za jeho úzkosti. Tento bod je bezesporu součást celého balíčku špatných návyků, který má právě i na úzkost obrovský vliv. Nicméně není viníkem sám o sobě z mého pohledu, ač tím nechci snižovat jeho důležitost a určitě to nemá být pokyn k jeho ignoraci. Je jedním z hlavních elementů který situaci ovlivňuje, ale je zároveň jedním z nich, který nemá tak pevná pravidla a dá se všemi možnými způsoby přizpůsobovat a upravovat.



JEZ ZDRAVĚ, ALE NE MOC ZDRAVĚ

Já obecně hodně věřím tomu, že rovnováha a balanc jsou v životě to nejdůležitější. Extrémy ani na jednu ale ani na druhou stranu nefungují. A tenhle bod je dle mého jedním z dobrých příkladů toho, že balanc a rovnováha jsou tím správným řešením.

Znám velké množství lidí, kteří se rozhodli vyhrát boj s úzkostí a v ten jediný moment se najednou snažili upravit tuto oblast svého života přesně tak, jak by dle různých tabulek vypadat měla. Stal se z toho balík zákazů a stopek, kterých bylo tak strašně moc až se motivace změnila v demotivaci. Příliš zákazů a změn najednou vede k tomu, že se to pro člověka stane demotivační. A nám se tím začíná bortit odhodlání vyhrát tento boj jako domeček z karet. Na změny návyků se ve velké většině musí postupně a pomalu. Nejde vše změnit hned.


V téhle oblasti je ze zkušeností mnoha koučů a poradců nejúčinnější pravidlo 80:20(osmdesát ku dvaceti). 80% tvoří skutečné jídlo - ovoce, zelenina, jídlo bez přidaných cukrů(například). A zbylých 20% klidně může být čokoláda, sušenka a další věci. Pravidlo 80:20 se používá z důvodu udržitelnosti. Člověk v ten moment nežije pouze v zákazech ale zbývá tam prostor i pro tzv. podvádění. Tato metoda se dá pak v běhu upravovat a různě přizpůsobovat až když člověk sám vidí jak to zvládá či nezvládá a co mu dělá dobře a co nikoliv. Sám si vysleduje po nějaké době, které potraviny mu sedí a které ne. Sám pozná, co jsou pro něj zásadní body, které dodržet chce a musí a v čem může trošku povolit uzdu.


Já samozřejmě nejsem žádný výživový poradce a nemůžu zde někomu radit co jíst a pít a nebo ne. Celkově trendy týkající se výživy se neustále mění. To, co platilo před rokem, dnes již neplatí a naopak. Nicméně právě v oblasti úzkostí se často setkáváme s tím, že lidé během stresu nejí nebo naopak jí moc. V tom prvním případě pak člověku chybí energie a to ovlivňuje i psychiku člověka a často právě i odolnost vůči stresu. V tom druhém případě se pak často stává, že ze sebe lidé už tak sužováni úzkostí mají ještě výčitky svědomí jelikož se přejídají.

Nicméně nejčastějším a z mého pohledu větším problémem je obecně pití. Tenhle problém se netýká jen skupiny lidí trpících úzkostí, ale obecně všech. Já jsem toho byla perfektní příklad. Vypila jsem sklenici vody denně a byla jsem překvapená, že jsem stále unavená a že se můžou objevit určité symptomy, které jsem přisuzovala, jak jinak, nějaké smrtelné nemoci, která mě přímo ohrožuje na životě. Často právě tahle malá změna může ovlivnit spoustu věcí a v mnoha případech zmizí právě ty symptomy, které daný člověk přisuzuje něčemu úplně jinému, vážnému.


Mým úzkostkářům a panikářům bych tedy chtěla říct - jezte zdravě, ale snažte se vyvarovat situace, kdy zákazů a změn bude tolik, že si je ani všechny nebudete schopni pamatovat natož je na sobě aplikovat. Boj s úzkostí je sice boj tvrdý, ale jelikož je to záležitost dlouhodobá nelze z ní udělat tzv. peklo na zemi, ač většina z vás má pocit, že v něm už nějakou dobu žije právě díky úzkosti. Vždy by měl zůstat prostor i pro odměny a tzv. malé podvádění. Minimálně v této oblasti.(...doktora GOOGLE se 'cheat days' netýkají!!! )


Na závěr dnešního postu bych chtěla ještě něco málo říct k pravidlu 80:20. Tento termín se používá ve spoustě hesel a metod týkajících se úzkostí. Často se tak označuje i průběh dne a vnímání okolního světa člověka s úzkostí. A právě v tomto smyslu ho budeme používat v zítřejším postu.

23 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page