top of page
Obrázek autoraNikola Suchardova

6 stádií psychologického vývoje u dospělého jedince

Na webu se nám dlouho neobjevil žádný článek a tak teď, před víkendem, tu mám jeden připravený. Je na téma psychologického vývoje.

Každý jedinec se v průběhu života po své psychické stránce vyvíjí a aby jsme tomuto vývoji lépe porozuměli a mohli se případně podívat na to, jak jsme na tom my sami, do jaké fáze jsme byli schopni se posunout, a kde se momentálně nacházíme, jsem tento vývoj rozdělila do šesti kategorií. Těchto šest kategorií je možné vidět jako šablony, dle kterých se dá přibližně určit v jaké fázi psychologického vývoje se jako dospělý jedinec nacházím, protože každá z těchto fází má určitá specifika, která jsou typická pouze pro tu jednu jedinou část. Ke každé fázi je navíc přiřazen orientační věk, který by ji měl v případě ideálního vývoje odpovídat.

Reálný věk (chronos) dospělého jedince s tímto dělením ale často nemá nic společného, protože stejně jako třicetiletý člověk může odpovídat kategorii 5, tedy věkovému rozmezí 45-65, tak i padesátiletý člověk může odpovídat kategorii 2, tedy věkovému rozmezí 20-30 let.


1) psychologický věk / věk vnitřního zrání / kairos - 10

Člověk, který se nachází v první kategorii, tedy z hlediska psychologického vývoje by odpovídal věku deseti let, je zaměřený na základní potřeby nutné k přežití. Někdy se tomu může říkat tzv. mód přežití. Je zaměřený na to aby si naplnil pouze základní potřeby, tj. jídlo, pití, oblečení, ... . Neobjevuje se tu téměř žádná snaha o jakýkoliv přesah.

Pro tuto kategorii je také typický sklon k závislosti na druhém - 'Potřebuji někoho jiného aby mi mé potřeby naplnil a aby se o mě staral.'. Lidé v této kategorii bývají také velmi impulzivní. Hranice této kategorie velmi často člověk překročí odchodem od rodičů a tím, že se stane v rámci možností samostatný.

Shrnutí: Zaměřen pouze na naplnění základních potřeb - jídlo, pití, oblečení. Závislý na ostatních - potřebuji aby ostatní naplnily mé základní potřeby, aby se o mě starali. Impulzivní. Chybí zde snaha o jakýkoliv přesah. Mód přežití.


2) psychologický věk / věk vnitřního zrání / kairos - 20-30

Lidé v této kategorií jsou zaměřeni primárně na pocit síly a kontroly. Jsou velmi soutěživí, chtějí vyhrávat a uspět. Jsou velmi motivovaní. Snaží se nalézt a upevnit si své místo v životě.

Člověk, který se po mentální stránce nachází v této kategorii si často není vědom svých vlastních hranic či má pocit, že žádné hranice neexistují. Jsou to lidé plní života.

Shrnutí: Motivovaný, prioritou je pocit síly a kontroly. Snaží se nalézt své místo v životě a uspět, vyhrávat.


3) psychologický věk / věk vnitřního zrání / kairos - 30-35

Věk vnitřního zrání 30-35, tedy kategorie tři, se vyznačuje velkou snahou nalézt si své místo ve společnosti a komunitě. Tito lidé bývají velmi orientovaní na svou komunitu, rodinu a jejich smysl života většinou řídí právě tyto dvě věci. Snaží se dosáhnout přijetí druhých a jsou pro to ochotni hodně obětovat. V tomto směru, pokud se delší dobu nedaří nalézt místo ve společnosti o které tolik stojí, se takový člověk může stát tzv. people pleaser nebo-li vězeň druhých, který se schopný se o jejich přijetí prosit bez ohledu na sebe samého.

Často se začínají zaměřovat na spirituálno, které opět souvisí s komunitou, ve které se nacházejí a s nastavením lidí kolem nich. Skrze ostatní jsou zároveň schopni si opravovat různé chyby, které v jejich životě nastaly.

Shrnutí: Extrémně orientovaní na rodinu a komunitu. Snaží se nalézt své místo ve společnosti v ohledu sociální akceptace. Začínají být zaměřeni na spirituálno a pokud své místo delší dobu nemohou nalézt, mohou se stát tzv. people pleaser.


4) psychologický věk / věk vnitřního zrání / kairos - 35-45

Člověk v této kategorii se snaží nalézt svou vlastní identitu. Nikoliv prostřednictvím druhých, nikoliv s ohledem na druhé. Svoji vlastní identitu v čisté podobě, takový jaký skutečně je. Snaží se nalézt a objevit svůj skutečný žebříček hodnot a co je to, co je pro něj konkrétně, bez ohledu na ostatní, skutečně důležité. Názor ostatních přestává být prioritní a prioritním se stává pohled vlastní. Snaží se nalézt svou vlastní podstatu, objevit své hranice, co v něm vyvolává negativní emoce a co naopak pozitivní. Zde se formuje identita v pravém slova smyslu, v čisté podobě.

Shrnutí: Budování vlastní identity. Objevování skutečného žebříčku hodnot. Vlastní já se stává prioritou.


5) psychologický věk / věk vnitřního zrání / kairos - 45-65

Pro tuto kategorii je typické hledání a nalézání smyslu života - co je naše mise? Proč jsme na tomto světě? Co je nebo bylo naším úkolem? A plním tento úkol? Žiju skutečně tam, kde chci žít a tak, jak chci žít? Jsem k sobě rovný a upřímný? Pokud je na tyto otázky odpověď ANO, pak patřím mezi mizivé procento lidí, kterým se to podařilo.

V této kategorii už člověk nepotřebuje svolení ani souhlas ostatních se svými rozhodnutími, což je velmi osvobozující. Člověk zde se akceptuje - se svými dobrými i špatnými stránkami. Je si jich plně vědom a přijímá je. Pokud toto skutečně nastane, často se dostavuje pocit naplnění.

Shrnutí: Hledání smyslu života. Nepotřebuji svolení ani souhlas ostatních. Akceptuji se a tím přichází pocit naplnění.


6) psychologický věk / věk vnitřního zrání / kairos - 55-80

Poslední věková kategorie je ve smyslu nulového sebeobviňování. Člověk ví koho miluje a kdo miluje jeho. Akceptuje ty, které rád nemá a kteří nemají rádi jeho. Plně akceptuje sebe i své okolí. Je si plně vědom svých dobrých i špatných stránek, stejně jako si je plně vědom špatných i dobrých stránek svého okolí, ale i přesto je plně akceptuje. Tím se dostává do vnitřní rovnováhy a klidu.

Shrnutí: Plná akceptace sebe i okolí, nulové sebeobviňování. Rovnováha a vnitřní klid.


Je dobré si uvědomit, že rozdělení do těchto kategorií slouží pouze jako šablony a je velmi pravděpodobné, že se nacházíme na rozhraní některých kategorií. Mohou se nám také objevovat znaky z několika kategorií naráz, což je naprosto v pořádku. Je na našem vnitřním pocitu a na upřímnosti sám k sobě vyhodnotit, v jaké kategorii se nacházím, což může vést k možnému překročení a tedy dalšímu posunu vpřed.

49 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page