top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraNikola Suchardova

Úzkost: První pomoc při panické atace

Panická ataka a první pomoc při ní - to je nejčastější otázka, kterou dostávám. Jaká je první pomoc? A existuje vůbec nějaká? Rozhodla jsem se proto dát dohromady do jednoho článku pár tipů na první pomoc při panické atace.

Dopředu je třeba říci, že každá z těchto věcí vyžaduje určitý trénink, není to kouzelný proutek, kterým mávneme a úzkost či PA zázračně zmizí. Já bych tyto tipy přirovnala k lékárničce, kterou každý vozí v autě - je to nástroj, který může pomoci, ale je třeba ho správně použít.DÝCHEJ

Panická ataka bývá nejčastěji zaměňována s infarktem. Její symptomy jsou mu totiž hodně podobné, tudíž si velká spousta lidí v danou chvíli myslí, že je skutečně potkal infarkt. Tím, jak velký stres na nás doléhá se nám logicky zrychluje i dech, následně přichází brnění konečků prstů nebo celých končetin a tento zrychlený dech může vést až ke ztrátě vědomí - zkrátka omdlíme. Iluze toho, že skutečně umíráme tímto nabírá ještě více na síle. Je tedy vhodné se zaměřit na svůj dech abychom ho dokázali zklidnit. Tyto techniky není vhodné zkoušet a pilovat již v záchvatu paniky, ale zaměřit se na ně právě v mezičasech, kdy jsme v klidu. Zkrátka je pojmout jako pravidelné cvičení, kterému se budeme věnovat stejně jako pravidelné jízdě na kole nebo hře na klavír. Je to něco, co je třeba trénovat a naučit se to aby jsme byli schopni dech zklidnit ve chvíli, kdy to nejvíce potřebujeme.


POLOHA

Další z věcí, na kterou je dobré se zaměřit u panických atak, je poloha do které se stavíme, když záchvat udeří. Sedíme zkroušeni a svěšeni v křesle nebo na zemi? Tak tím rozhodně nepřispíváme sobě ani tomu aby záchvat co nejrychleji zmizel. Vzniká tak tlak na žaludek a další orgány v hrudním koši a my se díky tomu můžeme jednoduše pozvracet.

Poloha člověka při panické atace rozhodně není jedním z rozhodujících faktorů, který dokáže PA odvrátit, nicméně je to jeden z dílků celé skládačky, kterého je fajn si všimnout.

Je tedy vhodné se narovnat, napřímit do polohy, kdy se pomyslně dokážeme dívat hrdě záchvatu do očí i když nás v tu chvíli ovládá velký strach.


ODKLON POZORNOSTI

Odklon pozornosti je při panické atace asi nejúčinnější první pomoc. Rozhodně to není způsob jak se zbavit úzkosti jako takové, nicméně při panické atace, jako první pomoc, funguje skvěle.

Může být formou zaměření se na věci ve svém okolí - co se v mém okolí aktuálně nachází? Jaké to má barvy? Jsem venku? Jsou tu nějaká zvířata?

Nebo třeba formou počítání - rychle do 100 a zpět, od padesáti k nule s tím, že každé třetí číslo vynechám nebo třeba různé úlohy s odčítáním či násobením.

Kdo ale není na matiku a potřebuje k odklonu pozornosti i nějaký pohyb, je dobré si dát v tu chvíli nějaký cíl - dojdu ke krámu a zpět a budu po cestě počítat auta - kolik jich kolem mne projede? Obejdu 3 dům a pokaždé půjdu jinou rychlostí.


STUDENÁ VODA

Studená voda je další z věcí, která perfektně funguje při záchvatu paniky. A to ať už ve formě studené sprchy, kdy je mozek nucen reagovat na velmi výrazný podmět a tedy člověk nemůže být "uzavřený v sobě" a nebo ve formě pouhého opláchnutí obličeje, krku a rukou studenou vodou.


A nakonec zbývá poslední krok. Lékárničku s první pomocí máš naplněnou nástroji. Je jen na tobě kolik tréninku a času jim budeš věnovat. Co je ale tím posledním krokem, který je dobré udělat?


Udělej si kartičku, kde si všechny tyto kroky sepíšeš, jeden po druhém a tuto kartičku budeš mít s sebou (v peněžence, krytu na telefon). V momentě, kdy už je panická ataka v plném proudu si člověk jen těžko vzpomene na kroky, které by měl k jejímu zastavení udělat. Tedy věř mi, že v takovou chvíli je dobré vytáhnout tzv. tahák a vědět co a jak.

110 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


Příspěvek: Blog2_Post
bottom of page