top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraNikola Suchardova

Úzkost: Prověř své myšlenky

Když se na své úzkostné myšlenky podíváš teď, když čteš tento článek a jsi relativně v klidu - asi se shodneme na tom, že jsou iracionální a většina z nich nemá reálný základ. Jsou výsledkem našeho negativně zaměřeného myšlení, strachu a katastrofických scénářů, které si v hlavě často přehráváme. Metoda, o které je tento článek a pomocí které prověřujeme právě tyto myšlenky, nám může zajistit o mnoho klidnější a vyrovnanější život a může nám pomoci odstranit úzkostné myšlenky či se na ně umět podívat i jinak.JE ZDE NĚJAKÁ RACIONÁLNÍ DŮVOD SE TOLIK STRACHOVAT?

Přesně na tuto otázku se zeptej sám sebe a i si na ni odpověz.

Jaká jsou fakta o dané situaci? Podporují spíše můj strach a nebo to, že nemám důvod se bát?

Jaká fakta mluví pro to, že opravdu mám důvod mít tak velký strach?

A je tu ještě někdo jiný, kdo by se mnou souhlasil a myslel si, že se bojím tak moc oprávněně?


JSOU ZDE NĚJAKÉ RACIONÁLNÍ DŮVODY SE TOLIK NEBÁT?

Jsou tedy okolo té dané situace fakta, která by spíše mluvila pro to, že se nemusím až zas tak moc bát? Nacházel se někdo v podobné situaci a dopadla dobře? Nebo nacházel jsem se já sám již v podobné situaci, která nakonec dopadla dobře? A nebo je má zkušenost opačná a je můj strach tedy oprávněný? Odpověz si také na následující otázky:

Nesnažím se zde tak trochu předvídat budoucnost?

Nedělám ukvapené závěry?

Nepředceňuji pravděpodobnost nějaké události?

Nemám syndrom 'jasnovidce'?

Bude tento problém aktuální i za týden/měsíc/rok?


JE ZDE NĚJAKÝ DALŠÍ ÚHEL POHLEDU JAK SE NA DANOU VĚC PODÍVAT?

Pokud se nacházíme v situaci, která je nám krajně nepříjemná a nebo v ní máme strach, je celkem běžné, že tím, že jsme do ni vtaženi, se na ni nedokážeme podívat s odstupem. Narozdím od lidí kolem nás. Je tedy možnost se zeptat někoho v okolí, komu důvěřujeme, aby nám řekl svůj názor na danou problematiku? Nebo co kdyby za námi přišel náš přítel se stejným problémem - co bychom mu poradili?

Našim cílem je se na danou věc zkusit podívat trochu s odstupem, trochu z dálky a z jiného úhlu pohledu, protože na jednu situaci existuje vždy ještě jiný, než ten nás negativní a úzkostný pohled.


CO NEJHORŠÍHO SE MŮŽE STÁT?

Úzkostné myšlenky se z naprosté většiny zabývají budoucností. CO KDYŽ nebo CO KDYBY, takto přesně začínají...a tak je tedy na místě se zeptat - co tedy nejhoršího se může stát? A pokud se to stane - mám nějaké možnosti to vyřešit? Existuje nějaký způsob jak s tím pracovat? A pokud se nejhorší nestane - jaké jsou jiné varianty jak daná věc může dopadnout? Co když se mé obavy nenaplní? Jaké ta situace bude mít rozuzlení?

Ve chvíli, kdy pojmenujeme svůj největší strach, jsme zase o krok dále v tom, jak s ním pracovat a jak se ho zbavit.


NAJDI SI NA TUTO SITUACI ŘEŠENÍ

No a poslední část - pokud jsi si pojmenoval svůj nejhorší strach, tedy to, co nejhoršího se může stát - zeptej se teď sebe na pár otázek. Nepřestávej v tomto bodě, protože to bývá ta největší chyba - často lidé odchází od svých strachů nebo katastrofických scénářů ve chvíli jejich vrcholu - a tedy, odchází v beznaději a naprostém děsu. Pojď ještě o krok dál a vymysli si plán i na tu nejhorší možnou verzi...i na situaci, kdy se naplní tvůj nejčernější scénář.

Jaké moje dovednosti mi mohou pomoci ve vyřešení této situace?

Pomohou mi s ní moje předchozí zkušenosti?

Nacházel se někdo v okolí v podobné situaci a jak ji řešil?

Je zde někdo, koho můžu požádat o pomoc?

A je ta situace opravdu natolik pravděpodobná, abych si na ni vytvářel plán a zabýval se s ní tak dlouho?


Z 99% se ten nejhorší scénář, který nosíme v hlavě nenaplní. Nicméně úzkost je v tomto případě v mnoha ohledech způsobena NEZNÁMEM - co bude až se to stane? Jaké to bude a jak to budu řešit?

Za těmito otázkami bývá často tma nebo mlha. Pojďme tedy tu mlhu rozfoukat a připravit se na tuto situaci ať se z neznámého stane známé.


TAKŽE TEDY:

Definul si problém. Místo jen přehrávání si katastrofických scénářů a úzkostných myšlenek a následného utíkání od nich si pojďme definovat problém - čeho se nejvíce bojím? A lze si tento problém rozdělit ještě na menší části?

Udělej si návrh možných rešení a možností. Každá situace se dá řešit, z každé situace vedou určité dílčí kroky, které je potřeba realzovat k jejímu úspěšnému vyřešení. Pojďme se najít an pasat si je.

Vyber si vhodné řešení. Z navržených řešení je tam určije jedno, které je nám nejblíže a cítíme, že je nám nejvíce sympatické. Na naši situaci se zkrátka hodí nejvíce. Vyber ho.

Navrhni postup. Řešení máme vybrané a tedy Z JAKÝCH KROKŮ SE BUDE SKLÁDAT? Navrhni si přesnou cestu, krok po kroku, jak budeš danou situaci řešit.

Udělej to. Až situace přijde, drž se plánu. Krok po kroku ho plň.

Zhodnoť situaci. Tak co? Máš to za sebou! Žiješ? Ty jsi to dal! Takže buď se nenaplnil nejhorší scénář a nebo vlastně nebyl vůbec nejhorší a dal se zvládnout, viď? Máš námět na jeden z prvních zápisků do tvého POZITIVNÍHO DENÍKU!

50 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


Příspěvek: Blog2_Post
bottom of page