top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraNikola Suchardova

Úzkost: Odvádění pozornosti z dlouhodobého hlediska nefunguje

Spousta lidí se snaží s úzkostí či panickými atakami bojovat pomocí rituálů, které pro daný moment odvedou pozornost. Jak ale slyšíme již v předchozí větě ODVEDOU POZORNOST PRO DANÝ MOMENT, tedy z dlouhodobého hlediska nejsou funkční.

Samozřejmě, že existují situace, kdy je dobré využít rituál odvedení pozornosti, například před odletem na dovolenou aby nám pomohl snížit úzkost z letu / samotného letadla. Z dlouhodobého hlediska to ale dobrá strategie není, jelikož tyto rituály nemají moc odstranit úzkost či panické ataky.Nechci aby jste mě teď pochopili špatně, jelikož i já mám zde ukázaných několik metod, které slouží k odvedení pozornosti a sama je v lekcích se svými klienty doporučuji. Doporučuji je vždy jen na začátku procesu a upozorňuji, že se jedná o metodu / rituál, který by měl člověku sloužit pouze KRÁTKODOBĚ.


Dlouhodobé používání těchto rituálů / metod může vést k vytvoření přesného vzorce chování v určitý moment a znamená tak pro člověka opět NESVOBODU. Je to chvíle, kdy je fixovaný na určitý rituál bez kterého nedokáže fungovat. Určitým způsobem by se to dalo přirovnat k užívání benzodiazepinů (Lexaurin, Diazepam, ... ). U nich také platí, že krátkodobé užívání nebývá problém, dlouhodobé znamená NESVOBODU / ZÁVISLOST.


Určitě vás teď napadá otázka - CO TEDY ZAPRACOVAT DO SVÉHO ŽIVOTA ABY TO Z DLOUHODOBÉHO HLEDISKA FUNGOVALO?


Někdo by to nazval ŽIVOT, někdo by to nazval KONÍČEK. Je potřeba se zastavit a poohlédnout se zpět ve svém životě. Nahlížet ještě před dobu, kdy se v mém životě objevila úzkost. A ptát se...


Co mě bavilo? Co byla má vášeň? Co bylo to při čem jsem ztrácel pojem o čase? Nebo naopak co je to, co jsem chtěl vždy zkusit? Co je to o čem sním? Čemu bych se chtěl věnovat?


Tam to tkví. Z dlouhodobého hlediska je potřeba najít něco k čemu mám vztah, co mě baví, co je má vášeň a co NEDĚLÁM JEN KVŮLI ODSTRANĚNÍ ÚZKOSTI. Tedy opět se ptám sám sebe: Dělal bych to i případě, že bych úzkostí netrpěl?

Mnoha lidem, na začátku celého procesu, pokládám jednu otázku: Co budete dělat s tím množstvím toho času, který vám teď okupuje úzkost, a najednou bude volný? Čím ho zaplníte? Velice často se stává, že na tuto otázku nemají odpověď. V tom je dost zásadní problém. Jelikož pokud ve svém životě nemám něco, co by mi dávalo smysl, bavilo mě to a já bych to žil, život se stává prázdným a toto prázdné místo, z logiky věci, má možnost zaplnit úzkost.


Tedy místo umělého vytváření činností, které děláš jen pro to aby úzkost zmizela, popřemýšlej CO BY JSI SKUTEČNĚ DĚLAT CHTĚL a začni to dělat. Bez ohledu na to, zda úzkostí ještě trpíš či už ne. Dělej to teď. Čím dříve začneš, tím dříve uvidíš výsledky na sobě samém.


Jo a mimochodem, kdyby tě zajímalo co to bylo u mě: FOTOGRAFOVÁNÍ.

63 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


Příspěvek: Blog2_Post
bottom of page