top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraNikola Suchardova

Úzkost: Jak se zbavit OVERTHINKINGu v několika krocích

Overthinking je něco, co zná každý, kdo se kdy potkal s úzkostí. Neustále, nikdy nepřestávající a vtíravé myšlenky, které nelze dostat z hlavy. Úzkostný člověk má často také kromě overthinkingu i další zlozvyk - každou myšlenku přetváří automaticky v živou představu a katastrofický scénář, který mu v hlavě běží jako film. Ruku ale na srdce, málokterá z těchto vtíravých a děsivých myšlenek se kdy stane realitou.


My jsme si ale nedávno řekli, že pravá strana mozku nedokáže rozlišovat mezi realitou a představou, tudíž pokud nám v hlavě konstantně běží katastrofické filmy, červené tlačítko je v pohotovosti a bliká téměř nepřetržitě.


Mnoho lidí trpících úzkostí se setkává také s tím, že pokud je čekají nějaké, z jejich pohledu, nepříjemné události (např. zkouška ve škole, pohovor v práci, celodenní nákupy v obchoďáku a nebo jen běžná návštěva kadeřnictví), projektují a představují si jejich průběh - jak jinak než v podobě katastrofického scénáře. Mnoho dní, někdy i týdnů, se na tuto událost připravovali, mají vymyšlených nespočet scénářů a záchranných brzd...a stejně si představují ten nejhorší možný scénář. Pravá strana mozku tedy mačká neustále to červené, poplašné tlačítko.


I přes to všechno ale existují nástroje, kterými se dá celá tato situace změnit. Nestačí je teoreticky znát, je potřeba je zařadit do každodenního života, do každodenní rutiny. Je potřeba z nich udělat součást našeho každodenního života a přestat tím těmto vtíravým, ale hlavně v drtivé většině případů LŽIVÝM, myšlenkám projevovat respekt. Jediné co pro nás dlouhodobě dělají, je to, že nám ubližují.


PROVĚŘ SVÉ MYŠLENKY

Jde se na ně podívat z jiného úhlu pohledu? Jde je nějak zpochybnit? Nebo naopak existují nějaké důkazdy pro to, že strach, který přináší vtíravá myšlenka skutečně nastaně? A co by jsi poradil nejlepšímu kamarádovi, pokud by přišel s takovýmto problémem? Co by jsi mu na to řekl?


PŘESUŇ SVOU POZORNOST

Pokud jsi se vtíravé myšlence, strachu či katastrofickému scénáři věnoval pomoci výše popsaných otázek nebo jsi na něj dokázal nahlédnout jinak, čas vypršel. Přišel čas se věnovat i něčemu jinému. Něčemu, co tě baví a dokáže zaujmout tvou pozornost...něco, co tě potřebuje v přítomném okamžiku. Jsou to tvé děti? Vnoučata? Nebo procházka se psem? Zkrátka věnuj se čemukoliv, co ti udělá dobře.


METODA ODLOŽENÍ

No a pokud se vtíravé myšlnka, strachy a katastrofické scénáře objevují kdykoliv přes a ty na ně nedokážeš v danou chvíli reagovat - připrav si tužku a papír. Danou myšlenku si vždy zapiš a každý den si urči 30 minut, ve stejný čas kdy víš, že býváš relativně v klidu. Časový odstup dovolí zapojit tvé racionální uvažování a stres a sníží - bude tedy možné s myšlenkou pracovat pomocí předchozích kroků či tzv. kornoutovou metodou, o které jsme nedávno také mluvili.


OVERTHINKING s sebou většinou nese spoustu stresu, který nám v žádném případě neprospívá a často se po nějaké době začne i somatizovat na nšem těle. Aplikací těchto několika kroků se nestane zázrak a ani nezmizí ze sekundy na sekundu tento otravný zlozvyk. Každodenním cvičením a aplikací se ale postupně dopracujeme k tomu, že nám toto řešení půjde automaticky až budeme schopni tento zlozvyk konečně porazit.

127 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


Příspěvek: Blog2_Post
bottom of page