top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraNikola Suchardova

Úzkost: Diskuzní fóra a facebookové skupiny: Ano či ne?

Diskuzní fóra nebo facebookové skupiny, které se věnují tématu ÚZKOSTI, HYPOCHONDRIE a jiných fobií, jsou místa, kde lidé trpící těmito psychickými poruchami tráví spoustu času. Hledají tam ujištění, pocit bezpečí a také tam pátrají po informacích a zkušenostech s různými léky či doplňky stravy.


Problém je, že na těchto místech se shlukují a odpovídají, často se i snaží radit, lidé, kteří mají ten samý problém jako vy. Tudíž jejich pohled je velice často zkreslený stejně jako ten váš. Velice zřídka se v takové skupince či na takovém fóru vyskytne někdo, kdo svou úzkost či hypochondrii již překonal a je si tzv. jistý chůzí ve svých vlastních botách.Tedy takovéto to místo je tím nejvhodnějším místem, kde je možnost získat další hypochondrické myšlenky, tedy může zde dojít k transferu úzkostných myšlenek, strachů či dokonce symptomů a zároveň nás to kotví v začarovaném kruhu, o kterém často mluvíme, a ze kterého se tak špatně hledá cesta ven.


NENAJDEŠ ZDE ŘEŠENÍ

Scénář bývá vždy stejný...daný člověk na fóru nebo ve skupině položí dotaz a ostatní členové mu začnou odpovídat. Komentáře, tedy odpovědi, se začnou dělit na dvě části - jedna, ta děsivá a druhá, ta uklidňující. Ta děsivá nás dostane ještě do větší paniky a je to skvělý vstup do další panické ataky a ta uklidňující? Skutečně nás uklidní komentář: 'ano to mám také, patří to k tomu'.

Řešení nenajdeme bohužel ani v jednom z těchto dvou typů reakcí.


MŮŽEŠ V KLIDU DÁL SEDĚT

Na tento způsob (falešného) uklidnění si člověk velmi rychle a rád zvyká. Stačí mu jen sedět u obrazovky nebo telefonu a cvakat do klávesnice. To je všechno. Z toho, ale bohužel změna neplyne...

Ke změně našeho stavu je potřeba akce. Činnost. Zvednout se jít věci reálně měnit, protože změna k lepšímu má jeden jediný vzoreček, a tím je: plánování + úsilí + konzistence = výsledek ! Je to stejné jako s formováním postavy - také nám nestačí sedět u mobilu nebo u počítače a číst o tom jak cvičit...potřebujeme se zvednou a začít to zkoušet, vytrvat a zůstat u toho, protože to nám přinese ty výsledky.


BUDEŠ OTUPĚLÝ A POZITIVITA NEBUDE ZNAMENAT NIC

Jak jsme si již dnes řekli, funguje to tak, že na fórum nebo do skupiny postneš příspěvek či dotaz. Po chvílí se začnou hrnout odpovědi. Najdeš v nich 'uklidnění', někdy i obavu toho, který ti odpovídá...ale nakonec ať tam je cokoliv, tvůj post zapadne mezi tisíce dalších nových, ale přitom neustále se opakujících postů.


Tedy i kdyby tam někde, mezi těmi komentáři, užitečná rada byla, je jen velmi malá šance, že ji uvidíš. Zaprvé proto, že číst 'bude to dobý, to mám taky' je jednodušší než realizovat kroky, které ti tam případně někdo začne popisovat. A za druhé, tvůj mozek se na tento způsob tak naučí, že už vlastně kolikrát ty odpovědi ani nevnímá, hlavně že tam nějaké jsou...však přeci zítra tu bude strach jiný. A co strachy ostatních, kteří dnes také postovali?


Teď si tedy sám odpověz na otázku, zda jsou skupiny, fóra a podobné platformy tím, co tě staví na nohy či tím, co ti kope hlubší jámu?

41 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


Příspěvek: Blog2_Post
bottom of page