top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraNikola Suchardova

Úzkost: 8 tipů jak prožít svátky bez úzkosti

Vánoce! Velká spousta lidí mí chybně zafixováno, že Vánoce, Silvestr a další svátky jdou se stresem ruku v ruce a nelze proti tomu nic dělat. Takto to ale není. Ani Vánoce, ani Silvestr a ani další svýtky nemusí být spojeny se stresem.Naše tělo a my sami celkově se můžeme velmi efektivně a dobře vypořádat se všemi situacemi, které svátky přináší a nastavit si je tak aby nám stres nepůsobily.


1.NEJDŘÍV SE ZAJÍMEJ O SEBE

Všechno si to dej dohromady a udělej si plán! Spousta lidí má velký stres s nakupováním dárků - skvělý způsob je udělat si na papír seznam CO a KOMU chci koupit. Předchází se tím poměrně velkému stresu. Zároveň pokud máš plán, vyhraď si v něm i čas a tvůj vlastní odpočinek. Ten je právě v toto konkrétní období to nejdůležitější.


2.UVĚDOM SI CO JE OPRAVDU DŮLEŽITÉ

Trávit čas s rodinou a se svými nejbližšími (pokud nejde o bod 8.) je to, co ti může dodat energii na další dny a týdny. Tedy v tuto dobu odpočinek po boku nejbližších s lehkým plánováním nadcházejícího roku je to nejlepší.


3.ŘEKNI SI O POMOC

Pokud plánujete doma velké oslavy na kterých se sejde celá rodina a je kolem toho hodně starostí a práce...neváhej a požádej o pomoc. Nemusíš dělat všechno sama / sám. Příprava takové akce spolu může být nakonec zábava oproti stresu, zda to stihneš celé sám.


4.NEZAPOMEŇ SE HÝBAT

V předchozích bodech jsme mluvili o odpočinku. Může to být ale i aktivní odpočinek. Je to ten nejlepší způsob jak se vyrovnat se stresem, který je objevuje zejména o svátcích. Vezmu ženu, děti a psa a vyražte na pořádně dlouhou procházku a nebo vyraž každé ráno okolo vesnice a zaběhej si.


5.S PITÍM OPATRNĚ

Ano, svátky má spoousta lidí spojené i s alkoholem. Jak ale už jistě víme, alkohol nebývá tím nejlepším přítelem lidí trpících úzkostí. Tedy jasně, neznamená to, že si nemůžeš dát ani skleničku, ale občas džus místo alkoholu není špatná volba.


6.SPÁNEK

Je jednou z nejdůležitějších věcí, když mluvíme o zvládání stresu a přesto málokdo z nás a zvlášť o svátcích dodržuje cca 8 hodin spánku denně. Je dobré se na to zaměřit a opravdu si uvědomit, že nás psychický strav může ovlivnit velmi.


7.URČI SI BUDGET

Všichni to známe...po svátcích a Silvestru má velká spousta lidí, už v tak těžké době jako je teď, zcela vyluxovaný účet a stres ze svátků se mění ve stres JAK TO TEĎ ZVLÁDNEME. Proto je dobré si před Vánoci stanovit budget. Restaurace, dárky, drinky, posezení...s vytvořeným budgetem vím, kolik mohu utratit a vím, že mě po svátcích nechytne panika ala JAK TO TEĎ ZVLÁDNEME.


8.POKUD NECHCEŠ TRÁVIT ČAS S RODINOU, NEDĚLEJ TO

Že to říká tradice? Že by se to tak mělo? A co takhle najít si způsob nebo tradici, která dává smysl a vyhovuje mně samotnému? Pokud nejsou v rodině dobré vztahy a ty nechceš trávit Vánoce ani jiné svátky v její společnosti, protože ti to přináší více stresu než štěstí, prostě to nedělej. Nikde není napsané, že to takto MUSÍ BÝT.


24 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


Příspěvek: Blog2_Post
bottom of page