Dnešní článek na téma úzkostí! Začala bych ho tím, že se při své práci, hlavně s lidmi trpícími úzkostmi, se setkávám velice často s větou: 'Ty máš štěstí, že už úzkostmi netrpíš. Jsi jedna z těch šťastných, měla jsi prostě štěstí.". A velice často na to odpovídám, že NIKDO není ten 'co měl štěstí'. Proces uzdravení se z úzkostí nefunguje tak, že se dostanete do bodu, kdy už není potřeba na sobě pracovat a vše je perfektní. Tento proces je moje FOREVER GAME, soustavný proces, který vlastně nikdy nekončí. Tak jako vy, i já na něm stále pracuji. Každý jeden den.
A dnes tu ve spojitosti s tím máme 6 PRAVIDEL MYSLI/MOZKU, které je dobré znát! Všechny spolu nějakým způsobem souvisí. Pojďme tedy rovnou na ně!
1. PRAVIDLO RŮSTU
Toto pravidlo spočívá v tom, že čemu věnujeme naši pozornost(jakoukoliv), TO ROSTE. Co to tedy znamená? Spousta lidí často opakuje věty: 'Nechci mít úzkost. Nechci mít panické ataky. Nechci aby se stalo to či ono.' - a je to logické. Kdo by chtěl panické ataky nebo trpět úzkostí - jsem přesvědčená, že nikdo. Mozek ale tyto věty dekóduje přesně opačně. Naše pozornost totiž zůstala zaměřená na PANICKÉ ATAKY a na ÚZKOST a je úplně jedno, že z té druhé strany. Zkrátka zůstala. A vlivem toho naše úzkost stále roste a intenzita panických atak se zvyšuje. Krmíme je pozorností v podstatě neustále.
2. PRAVIDLO PODVĚDOMÍ
Je potřeba si uvědomit, že naše podvědomí je tzv. superpočítač. Pracuje neustále a neustále provádí spousty operací, které v ten daný moment ani nevnímáme. Pracuje na základě zkušeností, které poté generalizuje a nebo také spoustu z nich maže. Jak tedy pomoct podvědomí v tom, aby nám nepředkládalo neustále dokola jen obavy, strachy a negativní myšlenky? Přesně tak, jak jsme ho naučili nám je předkládat. Na úplném začátku úzkostné poruchy jsme své podvědomí také krok po kroku, vědomým přemýšlením nad katastrofami apod. nastavili na 'negativní mód'. My sami víme, že toto v naší moci je a že když budeme chtít, jsme se schopni přesvědčit v podstatě o čemkoliv - bohužel spousta z nás jen v tom negativním slova smyslu. V tomto případě to ale musíme udělat opačně a přesně tak, jako jsme své podvědomí nastavili na 'negativní mód' ho teď musíme přenastavit na ten 'pozitivní'. A jak na to? Vědomým přemýšlením o věcech pozitivních. Vědomým předkládáním FAKTŮ a vyvracením iracionálních strachů a obav. Z vědomého tímto směrem se dřív nebo později stane to podvědomé a nastavení našeho superpočítače se změní.
3. PRAVIDLO RELAXACE
Pravidlo relaxace a odpočinku. Nebo také hra energií - jak kdo chce. Je obecně známé, že pozitivní energie má tu moc přitahovat pozitivní věci a ta negativní zase ty negativní. Jsou lidé, kteří nejsou tomuto způsobu myšlení nakloněni a tak se toto pravidlo dá vyjádřit i jiným způsobem. Budeš naštvaný, vzteklý, smutný ale zároveň budeš chtít aby se ti něco podařilo. No a ono jako na truc se to nepodaří. Každý tuto situaci zná.
Bohužel právě pro ty z vás, kteří trpí úzkostí je problém navodit stav relativního klidu. Takový člověk cítí napětí neustále a jeho únava dosahuje v podstatě permanentně maxima. A jak se tomu tedy dá pomoct? MEDITACE! Úplně teď slyším ten šum, který toto slovo mezi množstvím lidí vyvolává - a já byla dříve jedna z nich. Meditaci jsem dlouhá léta odmítala až se jí dokonce vysmívala. Nakonec jsem ji ale vyzkoušela, zezačátku mi nešla. Ale nepřestala jsem a naučila se jí a nyní bych řekla, že je to jedna z nejlepších věcí, kterou mi úzkost do života přinesla. Neuvěřitelně mi pomáhá v každodenním životě, takže určitě stojí za to překonat prvotní předsudky a vyzkoušet!
4. PRAVIDLO NÁHRADY
Souvisí s pravidlem jedna. 'NECHCI MÍT ÚZKOST. NECHCI PANICKÉ ATAKY' - tyto věty, nesoucí v sobě ducha negativity je dobré vyměnit za 'CHCI BÝT ZDRAVÝ. CHCI UMĚT PROŽÍT SVŮJ DEN BEZ OBAV'. Moment, kdy vyměníme slovo 'NECHCI' za 'CHCI' je hodně zásadní ač se to tak nezdá. Způsob jakým sami se sebou mluvíme má obrovský vliv na nás samotné a také má velkou moc ovlivňovat spoustu věcí. Každý by si proto na tuto věc měl dát veliký pozor a mluvit sám se sebou jako s někým, koho v životě miluje nejvíc.
5. PRAVIDLO ODPUŠTĚNÍ
Pro spoustu lidí zavedení tohoto pravidla znamená svobodu. Osvobodí je to od zášti, vzteku, zloby a frustrace, kterou v sobě drželi. Když si to vezmeme logicky - není šťastný ten, co si neustále pod vousy pobrukuje připomínky a výhrady vůči všem a všemu. Není šťastný ten, který dlouhá léta žije ve zlobě z křivdy, která se stala v minulosti. Každý z nás dělá chyby a má na ně právo a tedy - v životě je potřeba odpouštět. Ne až tak moc kvůli ostatním, ale hlavně kvůli sobě. Jaký by byl pocit svobody, kdyby člověk pustil všechny ty křivdy, které na sobě cítí a volně se nadechl jakoby neexistovaly? Často se totiž stává, že zášť a flustrace přenesené z minulosti se poté manifestují ve všech ostatních oblastech života, ať už je to zdraví, kariéra, vztahy. A tedy - jediný, komu to ubližujeme jsme my sami. Člověk, kterému jsme zatím neodpustili, vás mohu ujistit, už o tom ani neví a dávno žije si svůj život spokojeně - bez zášti. A tím by se dalo říct, že první kolo vyhrál. Necháme ho vyhrát i ty další nebo budeme my nakonec ten vítěz?
6. PRAVIDLO OPAKOVÁNÍ
Opakuji to téměř v každém příspěvku a budu to dělat i nadále. Věc, kterou procvičujeme se postupně stane naší PŘEDNOSTÍ. Stane se perfektní. Procvičováním máme možnost vychytat všechny nedostatky a naučit se danou věc tím nejlepším možným způsobem pro nás samotné. Jedině procvičováním se může stát z amatéra profesionál. A z poraženého vítěz!
Nakonec bych ještě dodala k samotné meditaci o které jsem se tu zmiňovala v jednom z bodů. Spousta lidí, co s meditací začíná, má pocit, že nejlepší doba pro meditaci je v PANICKÉ ATACE nebo v momentech nejsilnějšího stresu. Je to ale přesně naopak. Meditace je založená na stavu, kdy přemýšlíme o NIČEM a naše mysl NEBLOUDÍ. Tento stav se dá navodit minimálně zezačátku pouze za stavu relativního klidu. Je tedy ideální si určit přes den dobu, kdy jsme povětšinou v relativním klidu - ráno nebo večer, a zkusit si dát 5-10 minut meditace. Zezačátku nám to třeba nepůjde a nebude to perfektní. Úspěch je když vydržíme 3-4 minuty. Ale časem se to vypiluje - pravidlo 6!
Comments